Jak sepsat neprůstřelnou petici?

 

Napsat správně petici je předpoklad úspěchu. Pro orgány místní samosprávy není nic jednoduššího, než petici zamítnout či neprojednávat právě z důvodu malicherných chyb a nedostatků.

Příkladem může být věta, nad kterou zůstává rozum stát. "Já si myslím, že bychom se touto stížností neměli zabývat, protože ani nevíme, jestli je to stížnost nebo petice, a pokud by to byla petice, pak není podle petičního zákona, neboť tam nikde není uveden petiční výbor." Tato citace jasně ukazuje ochotu současného vrcholného představitele radnice řešit problémy občanů a koncentruje v sobě hned několik nesmyslů.

Aby vaše petice nemohly být smeteny lidskou hloupostí a arogancí, musí být přesně jak zákon vyžaduje. A právě z tohoto důvodu je zde tento článek.

Petice nebo stížnost?

Petice se používá v záležitostech veřejného nebo jiného společného zájmu. Petice má větší váhu, je vysoce formální a vznáší obvykle konkrétní požadavky. Tedy když podáte petici, jste v pozici "chceme", ne "stěžujeme si". Na stížnost musí samozřejmě úřad odpovědět také, ale nemá to potřebnou váhu, stížnost je spíš vhodná pro jednotlivce, který se něčeho domáhá, třeba aby mu soused přestal pálením odpadu v kamnech smrdět pod nos. Asi kvůli tomu nebude psát petici, i když tomu zákon nebrání. Na druhou stranu, pokud jeho problém pálí více sousedů a chtějí ho veřejně projednat, je lepší petice než stížnost.

Co má mít správná petice

Petice se řídí zákonem č. 85/1990 Sb. o právu petičním. Ten vychází ze základní listiny práv a svobod a je svým způsobem pilířem demokracie. Ve stručnosti říká, že každý má právo podávat petice a nikomu to nesmí být na újmu. Obsahuje také informaci, že občané si mohou vytvořit petiční výbor. Není to podmínkou. Pokud vám tedy někdo bude tvrdit, že je to nedostatek, nenecháte se vyvést z míry. Petiční výbor je ale výhodné mít, protože tento výbor pak jmenuje někoho, kdo bude podepsané občany při jednání se státním orgánem zastupovat.

Zákon dále dává srozumitelný návod co má petice obsahovat za informace, jakým způsobem se označují petiční archy a podobně. Abyste se nemuseli tím vším prokousávat, připravili jsme pro vás tzv. "šablonu na petice". Tento třístránkový dokument, který naleznete v příloze článku, obsahuje na první stránce šablonu na petiční výzvu, na druhé straně šablonu na podpisové archy a na poslední stránce obsah petičního zákona. Každá strana je opatřena srozumitelným návodem a stačí ji jen vyplnit a vytisknout.

Přeji Vám mnoho úspěchů při prosazování zájmů veřejnosti.

 

Příloha:

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si www stránky zdarma!Webnode